Jakie dokumenty do sprzedaży działki?
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 10 kwietnia 2011 07:41


Sprzedając działkę, jako właściciele jesteśmy zobowiązani do załatwienia kilku dokumentów dotyczących tej nieruchomości, niezbędnych do podpisania umowy przyrzeczonej ( przeniesienia własności ). 
Dokumenty te z reguły należy dostarczyć do kancelarii notarialnej na kilka dni przed umówionym aktem, aby notariusz miał możliwość wcześniejszego zapoznania się z nimi i przygotowania projektu umowy.


W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o wydanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy ( jeśli taki istnieje ) lub informacji mówiącej o jego braku.
Następnie korzystając z tego, że jesteśmy już w Urzędzie Gminy dobrze wystąpić o zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami, gdyż nie wszyscy notariusze uwzględniają w akcie nasze oświadczenie, że nie zalegamy, część z nich wymaga właśnie takiego potwierdzenia z Urzędu Gminy.

W dalszej kolejności udajemy się do wydziału geodezji starostwa, na którego terenie znajduje się działka i składamy tam wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów, w niektórych przypadkach ( zależne to też jest od notariusza u którego podpisywać będziemy akt ) również wyrysu.

Następny krok to udanie się do Sądu Ksiąg Wieczystych i złożenie tam wniosku o wydanie wypisu z księgi wieczystej ( uwaga niektórzy notariusze sami występują do sadu o wydanie takiego wypisu )
W ostatnim czasie dużym udogodnieniem było wprowadzenie możliwości sprawdzenia księgi wieczystej przez internet, dzięki temu każdy może sprawdzić księgę ( znając jej numer ) bez wychodzenia z domu.

Pamiętajmy również o konieczności dostarczenia do notariusza ( odpowiednio wcześniej ) podstawy nabycia sprzedawanej nieruchomości, jak również wszystkich danych sprzedających i kupujących.

Nie należy również zapominać, o tym aby wnioski o wydanie dokumentów składać w urzędach odpowiednio wcześniej, gdyż ustawowe terminy wydania dokumentu mogą sięgać nawet kilkunastu dni.
W większości przypadków dokumenty te uzyskamy prawie od reki, jednak nie ma na to reguły i zależne to jest od danego urzędu.

Koszty jakie poniesiemy za uzyskanie potrzebnych wypisów i zaświadczeń powinny się kształtować na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę ( wyjątkiem tu jest wyrys z mapy, który jest dużo droższy i może kosztować nawet kilkaset złotych )

Mam nadzieję, że zamieszczone powyżej informacje były przedstawione w prosty sposób, ale jednocześnie w pewnym stopniu pogłębiły znajomość omawianego tematu.

Obserwator 

Apelujemy, aby powyższych informacji nie traktować jako źródła wiedzy, czy prawa. 
Więcej na ten temat znajdziecie Państwo tutaj

Uwaga! Kopiowanie i rozpowszechnianie powyższego tekstu bez zgody autora jest zabronione pod groźbą kary.

 
Projekt i wykonanie N-SOFT